Історія створення бджіл Бакфаст    (Buckfast bee)

02.12.2018

Історія створення бджіл Бакфаст


В історії бджільництва є дивовижний факт. Скромний непримітний чернець брат Адам (Карл Кехрле) створив новий напрямок у селекції бджіл. Цьому він присвятив усе своє життя. Результат його творчої праці - бджоли Бакфаст.

Походження

У 1915 році сімнадцятирічний брат Адам починає працювати на монастирській пасіці абатства Бакфаст в Англії.
  В цей час англійські темні бджоли сильно страждали від ураження трахейным кліщем. Для відновлення пасіки абатство закуповувало сім'ї італійської породи. Взимку 1919 року вижили тільки помісі італійок з місцевими. На основі цих сімей молодий бджоляр почав селекційні роботи. Завдання по закріпленню стійкості до трахейному кліща була виконана в 1927 році. Таким чином з'явилися перші бджоли Бакфаст.
  Брат Адам не зупинився на досягнутому. Він зосередив свої зусилля над бджолами породи Бакфаст, з метою поліпшити і помножити їх корисні властивості. Головною вимогою було підвищення рентабельності бджільницького господарства. Брат Адам запропонував цікавий підхід до виведення нових ліній породи. Він вважав, що треба шукати аборигенних бджіл з певними якостями в інших країнах. Потім схрещуванням лінії Бакфаст з відібраними комахами і селекційною роботою закріплювати корисні ознаки.
  У пошуках генетичного матеріалу брат Адам об'їздив всю Європу, Північну Африку, країни Близького Сходу.
  У 1948 році був прийнятий проект «Пошук кращих ліній бджіл». Програму роботи в різних країнах погоджували в міністерстві сільського господарства Англії. Фінансування проекту здійснювалося в більшій мірі за рахунок коштів абатства.
  У 1960 році вдалося зхрестити грецьку бджолу з базовою Бакфастською лінією. В результаті порода стала нерійливою і дуже миролюбною.
  На початку сімдесятих років бджолу породи Бакфаст схрестили з Анатолійською бджолою з Туреччини. Надалі поліпшення породи досягли, використовуючи єгипетських бджіл і македонських.
В результаті майже сімдесяти років наполегливої праці брат Адам створив штучну породу, одну з кращих в даний час.
Відмінні особливості
  Розглянемо особливості породи, властиві всім лініям.
  Протягом бджільницького сезону в сім'ях Бакфаст виводиться велика кількість розплоду. При цьому бджоли практично не рояться. Щоб сім'я повністю розкрила свої можливості на медозборі, не можна обмежувати її зростання. Не застосовуються такі пасічницькі прийоми, як розподіл сімей, відбір запечатаного розплоду. Практично вся робота влітку зводиться до постановки додаткових корпусів і відкачування меду.
  Бджоляр повинен максимально нарощувати силу сім'ї. При відсутності взятку слід забезпечити бджіл кормами.
  Расплодное гніздо знаходиться в нижньому корпусі. Матка ніколи не піднімається вгору. При цьому всі гніздо зосереджено на сусідніх рамках, засівши від бруска до бруска. Перга збирається на окремій рамці.
  При огляді бджоли не тривожаться. Тому не потрібні димар, сітка, рукавички. В результаті спорідненості з єгипетською бджолою є лінії Бакфаст, які збирають дуже мало прополісу.  

  Лінії відрізняються по стійкості бджіл до варроатозу і вірусних захворювань. Одні матки червлять до пізньої осені, інші припиняють на початку вересня. Ряд ліній забезпечують хороший медозбір ранньою весною. Однак, є й такі, що працюють на пізніх осінніх взятках.
  Купуючи Бакфаст, бджоляр повинен враховувати особливості лінії і пасічникування.
Переваги:
  Власне, чудові якості Бакфастської породи були «придумані» братом Адамом ще на початку селекційної роботи. Він сформулював основні вимоги до майбутніх бджолам. По-перше, це ефективне відтворення потомства. По-друге, висока медопродуктивність сімей. І, звичайно, стійкість до хвороб і нерійливість.
  Що ж отримано через майже 70 років селекції?
  Висока яйцекладка матки забезпечує швидкий ріст сім'ї. Чудово відпрацьовують на великих масивах медоносних рослин. Створені лінії для використання ранньовесняного і осіннього взятків.      Гніздо сім'ї компактне, знаходиться внизу. Мед складується у верхніх корпусах. Виражена гігієнічність. Слабке прополісування гнізд. Поведінка бджіл незлоблива, з ними комфортно працювати. Висока та середня стійкість сімей до хвороб і шкідників. Майже відсутнє роїння сімей.     Сукупність всіх позитивних якостей дозволяє робити високі медозбори. Саме тому промислові пасіки переходять на цю породу. Братові Адаму вдалося обійти обмеження природи і створити породу, яка увібрала в себе корисні ознаки різних бджолиних рас. Завдяки його працям більшість бджолярів з безлічі різновидів бджіл вибирають саме породу Бакфаст, за їх працьовитість і незлобливість.