Як відрізнити Нозематоз у бджіл

31.10.2020

Проблема Ноземи: Частина 1

Це "Загальновідомо", Що Нозема Викликає Дизентерію ...

Але Чи Насправді Це Правда?

Вперше опубліковано в ABJ, травень 2019 р

Ренді Олівер
ScientificBeekeeping.com

Вчора я оглянув групу із 40 вуликів, що повертаються із мигдального запилення. Усі вони були міцними та здоровими, окрім двох незвичайних мертвих випадків, на яких більше не було бджіл на гребінцях, і лише розсип кількох загиблих робітників на нижніх дошках. В одному вулику на верхніх брусках були чіткі ознаки дизентерії; інший ні. При подальшому огляді в обох вуликах залишилися невеликі дуги, здавалося б, здорового запечатаного розплоду, і, на диво, свіжі яйця в клітинах під цим розплодом. Що може бути причиною цих незвичайних ознак?

З мого досвіду, польові знаки вказують пальцем на ноземоз - як описано Всесвітньою організацією з охорони здоров'я тварин (OIE) [ [1] ]:

У типовому випадку виснаження колонії через зараження ноземою , матку можна спостерігати в оточенні кількох бджіл, розгублено приглядаючись до розплоду, який уже запечатаний.

Точно так, як на фотографії нижче, яку я зробив під час епідемії ПЗС на початку 2000-х.

Малюнок 1.
Десять років тому багато пасічників повідомляли про незрозумілий розлад колонії, не пов'язаний з варроа. Колонії швидко зменшувались до "срібного пляму бджіл та матки", як на цій фотографії. Часто після зникнення бджіл залишаються плями здорового розплоду. Я твердо підозрюю, що значна частина епідемії ПЗС була результатом інвазивної хвилі Nosema ceranae , як частини "ідеальної шторму", що включала розвиваються віруси, відмову варроацидів та еволюціонуючі штами Європейського Фаулбруда.

Практичне застосування: Колонії, які демонструють здоровий розплід під час прохолодної весняної погоди, проте не вдається наростися або в яких доросле населення, як видається, зменшується, цілком можуть страждати на ноземоз.

В наш час більшість того, що зараз називають «Колапсом колоній», спричинене варроа та вірусом деформованого крила (DWV), і його легко можна відрізнити від колапсу через нозему за яскравими ознаками загибелі розплоду від вірусу, а також за наявністю фекальних відкладень кліщів на стелях клітин (рис. 2).

Рисунок 2. Типовий випадок варроа / DWV, який зазвичай відбувається в кінці сезону. Деякі клітини містять мертвих лялечок або повністю розвинених дорослих особин, які не змогли з'явитися. Зверніть увагу на характерні сліди, залишені варроа - білі відкладення калу у верхній частині клітин.

Практичне застосування: Перш ніж звинувачувати крах свого вулика в чомусь іншому, спочатку витягніть центральну рамку розплоду з мертвої точки та перевірте наявність ознак вище.

Але я все ще іноді бачу, як колонії руйнуються від ноземи на початку весни. То як щодо моїх двох мертвих випадків - чи могла бути причиною нозема? І чому лише в одному вулику виявляється дизентерія? Знову від МЕБ:

У деяких гострих випадках [ноземозу] на гребінці та передній частині вулика видно коричневі фекальні сліди, в районі вулика хворі або мертві бджоли. Однак більшість колоній не мають явних ознак зараження, навіть коли хвороби достатньо, щоб спричинити значні втрати у виробництві меду та ефективності запилення.

Практичне застосування: То як я міг сказати, чи винуватцем була нозема? Існує лише один спосіб визначити, чи інфікована колонія ноземою, - я надам її великим шрифтом:

Єдиний спосіб для пасічника діагностувати зараження ноземою - це мікроскопія.